warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Codzienne Eucharystie ubogacone śpiewem, ciekawe konferencje, piesza pielgrzymka, warsztaty, spotkania w grupach, plenerowa Droga Krzyżowa, Adoracja i sakrament pokuty oraz duża dawka radości i zabawy pozwoliły młodzieży, która już po raz 14-sty zjechała się z różnych stron Ukrainy do „ukraińskiego La Salette” w Łanowicach, na zbliżenie się wzorem Maksymina i Melanii do Maryi i Jej Syna Jezusa. Rozpoczęliśmy w poniedziałek, 23 lipca od spotkania z neoprezbiterami z Łanowic – ks. Michałem Traczem MS i ks. Janem Stroguszem MS, którzy jeszcze kilka lat temu sami byli uczestnikami Spotkań a teraz udzielili nam prymicyjnego błogosławieństwa. Przez wtorek i środę prowadziła nas ekipa Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Najświętszej Maryi Panny z Nazaretu, która przybyła z Krasiłowa w diecezji Kamieniec Podolski, głosząc konferencje oraz zapraszając do spotkań w grupach, warsztatów oraz integracyjnych zabaw i tańców. Uczestniczący w Spotkaniu diakon i trzej klerycy naszego Seminarium w Krakowie opowiadali na saletyńskiej kalwarii historię Objawienia w La Salette i Orędzie Pięknej Pani.

splan025

Gościem specjalnym Spotkania był Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, lwowski metropolita, który przewodniczył Eucharystii i skierował do młodzieży specjalne słowo. W naszej codzienności nie wahajmy się prosić o wiarę, o to, by Bóg dał nam dar rozumienia Bożego Słowa, Ewangelii, by dodał nam odwagi, byśmy byli dobrymi w naszych działaniach, byśmy byli prawdomówni i szczerzy – mówił były sekretarz św. Jana Pawła II i papieża Benedykta – Potrzebujemy odwagi, bo wiarę można utracić, można ją zaniedbać. I to utracić bardzo szybko i bardzo łatwo. Wystarczy zacząć zaniedbywać modlitwę, kontakt z Bogiem. Wystarczy pozwolić, aby w naszym sercu zamieszkała słabość i pragnienie, by siebie postawić na miejscu Boga i służyć sobie. Nie wstydź się tego, że potrzebujesz modlitwy. Proś dzisiaj tutaj, w tym sanktuarium, gdzie Maryja pyta dzieci z La Salette: „czy dobrze się modlicie?”

splan003

Wiele radości wniosła w nasze Spotkanie wspólnota Zgromadzenia Sióstr św. Józefa de Saint-Marc, która w czasie koncertu zaprosiła nas do wychwalania Boga śpiewem i tańcem. Zresztą tańca, muzyki i śpiewu nie brakowało w czasie Spotkania, zaś warsztaty muzyczne oraz tańca i break-dance (te ostatnie prowadzone przez diakona Pawła) przyniosły niespodziewanie dobre owoce. Warto też wspomnieć o warsztatach kulinarnych kleryka Ivana, po których wszyscy jedliśmy pyszną szarlotkę.

splan006

Wyjątkowym dniem był czwartek, 26 lipca. Rankiem wyruszyliśmy na pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium św. Anny w pobliskich Sąsiadowicach, gdzie razem z Ks. Abpem Mieczysławem Mokrzyckim, z gospodarzami – Ojcami Karmelitami oraz zebranymi parafianami i innymi pielgrzymami uczciliśmy Babcię Pana Jezusa. Dobrymi „duchami” nie tylko pielgrzymki, ale całego Spotkania, były towarzyszące nam przez cały czas s. Halina, franciszkanka Rodziny Maryi i s. Iwa z Brazylii ze Zgromadzenia Sióstr św. Doroty.

Rozesłaniem na porannej Eucharystii w piątek, 27 lipca zakończyło się nasze Spotkanie. Wzięła w nim udział młodzież z naszych saletyńskich parafii na Ukrainie (Krzywy Róg, Brajłów, Busk i Łanowice) oraz młodzi z Sambora, Jaworowa, Pnikuta, Turki, Wojutycz, Nadyb i Maksymowic. Do zobaczenia za rok.

Ks. Robert Głodowski MS

loading
×