warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

W dniach 19-22 sierpnia miało miejsce spotkanie młodzieży w Łanowicach. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Wierzę w Kościół”.

DSC_0151W tym roku spotkanie można nazwać międzynarodowym, bo parafia miała zaszczyt gościć młodzież z Indii, Izraela i USA. Pogoda też bardzo dopisała. Po raz pierwszy przyjechali młodzi z Zaporoża, Charkowa i z Donbasu. Uczestniczyła też młodzież z Nikopola, Miżyńca, Sąsiadowic, Turki, Buska, Mościsk i okolicznych wiosek. Spotkanie uświadomiło nam, że można jednoczyć na fundamencie wiary młodzież na Ukrainie tą ze wschodu, jak i tą z zachodu kraju. Tym bardziej, że wioska Łanowice jest szczególna, bo mówi się tu po polsku i praktycznie w 100 % zamieszkała jest przez polską ludność. W tym roku było ciekawie, bo używane były języki: ukraiński w szczególności, rosyjski i polski. Łączyła wszystkich wspólnie wyznawana wiara, miłość, modlitwa, a mniej ważne było to, kto jakim językiem mówi. Ważne, że byliśmy razem… Z uśmiechem na twarzy przywitał nas proboszcz parafii ks. Józef. Jak co roku spotkanie poprowadził ks. Robert Głodowski ze zgromadzenia księży Saletynów. Po przedstawieniu grup miała miejsce Msza Święta na rozpoczęcie spotkania, a po Eucharystii oglądaliśmy film „Misja”.

DSC_0164 (1)DSC_0152Piątek rozpoczął się śniadaniem, aby na modlitwach porannych młodzież myślała o Panu Bogu, a nie o jedzeniu. Po modlitwie wysłuchaliśmy konferencji przygotowanej przez księdza Mariana Skowyrę. Pytanie na które młodzież miała odpowiedzieć brzmiało: „Czy jesteś gotowy oddać życie za Kościół?”. Po konferencji była praca w grupach, o godz. 1200 Msza Święta i przepyszny obiad; później Koronka do Bożego Miłosierdzia w trzech językach (ukraińskim, rosyjskim i polskim) i podsumowanie pracy w grupach. Piątkowy dzień zakończył się jak zawsze Drogą Krzyżową uliczkami Łanowic i adoracją Krzyża do godziny 300 w nocy. Młodzież adorowała Krzyż, śpiewała i czuwała na modlitwie. Sobotni poranek rozpoczął się jak zawsze śniadaniem i modlitwą poranną. Po modlitwie młodzież wysłuchała konferencji o tym, co przeszkadza chrześcijanom w zmienianiu i rozwijaniu kościoła katolickiego i jakich byśmy chcieli widzieć kapłanów w tym kościele i w konfesjonale. Po konferencji była praca w grupach i Eucharystia. O godz. 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia… Po Koronce rozpoczęła się część rozrywkowa. Młodzież tańczyła i śpiewała. Gościem specjalnym był zespół „Santo” z parafii Św. Antoniego we Lwowie. Po zabawie o 2115 i mieszkańcy Łanowic, i młodzież weszła do kościoła, i odmówiliśmy Nowennę do Matki Bożej Saletyńskiej. Razem z pieśnią i lampionami, które rozjaśniały ciemną noc, wszyscy uczestniczyli w procesji wkoło kościoła i Kalwarii. Po procesji odśpiewaliśmy Akatyst (pieśń, przez którą wychwala się Maryję; śpiewana na stojąco) razem z księdzem obrządku greko – katolickiego z Biskowic, który już po raz drugi gościł na spotkaniu młodzieży w Łanowicach. Nabożeństwo zakończyło się Adoracją Najświętszego Sakramentu, która trwała do godziny 330 w nocy. Każdy mógł uklęknąć przed Panem Jezusem w postaci Białego Chleba, dotknąć Go, poprosić i przeprosić za wszystko. Po modlitwie indywidualnej każdy z osobna otrzymał błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Przez cały czas Spotkania, przez muzykę i śpiew, bardzo pięknie służyła schola z Sambora.

DSC_0137DSC_0174VI spotkanie młodzieży w „ukraińskim La Salette” zakończyło się niedzielną Mszą Świętą o godz. 900 . Wszyscy się pożegnali i już czekają następnego siódmego spotkania młodzieży w Łanowicach. Dziękujemy serdecznie księżom ze zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, że mają w sobie tyle wytrwałości i dobrych chęci, aby przygotować dla młodzieży coroczny zjazd, że służą w konfesjonale dzień i noc, że umieją podtrzymać na duchu, a także zabawić się z młodzieżą – potańczyć i pośpiewać!

Lilia Melnerowicz z Sambora

loading
×